Czym się różni syndyk od komornika oraz upadłość konsumencka od egzekucji komorniczej?
Syndyk i upadłość konsumencka
Syndyk działa jako pełnomocnik sądu i zostaje przez niego powołany do zarządzania majątkiem dłużnika w celu zminimalizowania lub całkowitego pozbycia się zadłużenia upadłego (dłużnika) poprzez zaspokojenie wierzycieli.
Syndyk wykonuje swoje obowiązki po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, która ma charakter dobrowolny. Warto podkreślić, iż w przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej zostają umorzone wszelkie postępowania komornicze prowadzone wobec dłużnika. Ponadto postępowanie upadłościowe jest znacznie tańsze dla dłużnika aniżeli egzekucja komornicza. Co więcej, w przypadku upadłości konsumenckiej odsetki od zadłużenia nie są już naliczane po wydaniu postanowienia sądowego w tej sprawie. Wobec czego zadłużenie nie ulega powiększeniu.
Komornik sądowy i egzekucja komornicza
Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który wykonuje wyroki sądu w celu zaspokojenia roszczeń wierzycieli.
Komornik wykonuje swoje obowiązki po nadaniu tytułu wykonawczego w postępowaniu egzekucyjnym, który ma charakter przymusowy. Koszty postępowania egzekucyjnego są wyraźnie wyższe niż w przypadku upadłości konsumenckiej. W tym przypadku należy uwzględnić m.in. wynagrodzenie komornika, koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego, a odsetki od zadłużenia są naliczane tak długo, aż zostanie dokonane całkowite uregulowanie zobowiązań.
W związku z powyższym, jeżeli dłużnik ma istotne problemy ze spłatą swoich zobowiązań oraz możliwość podjęcia decyzji czy wolałby poddać się egzekucji komorniczej, czy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, warto przyjrzeć się dokładnie różnicom wynikającym z obu postępowań sądowych i podjąć własną decyzję nie czekając, aż ktoś zrobi to za nas.